179 מיליון דולר. זה היה מחירו של הציור "נשות אלג'יר" של פבלו פיקאסו במכירה פומבית בשנת 2015 בניו יורק. אמנם זהו המחיר הגבוה ביותר לתמונה שנמכרה במהלך מכירה פומבית, אבל זה רחוק מלהיות המחיר הגבוה ביותר לתמונה שנמכרה באופן פרטי. אמנות פלסטית, כמו כל אמנות, היא כמובן עניין של טעם, וכולנו היום אוהבים לקנות מונה, פיקאסו או רנואר בתמונות שאנחנו בוחרים לבית שלנו, אבל היכן שהכסף מדבר נוצרת היררכיה אמיתית לגבי מה שטוב ולגבי מה שפחות.

%d7%a4%d7%95%d7%9c-%d7%92%d7%95%d7%92%d7%9f
300 מיליון דולר – מתי תתחתני? פול גוגן
ציורו של גוגן משנת 1892, של שתי נערות מטהיטי הוא הציור הבודד היקר ביותר שנמכר אי פעם. גוגן צייר את הציור במסגרת ביקורו הראשון בטהיטי, אליה ברח כדי להימלט מכל מה שהוא מלאכותי וקונבנציונלי באירופה.

274 מיליון דולר – שחקני הקלפים – פול סזאן
הציור שהחזיק בשיא, עד לציורו של גוגן, נקנה בשנת 2011 על ידי קטאר. בציור נראים הדיוקנות המאובנים של שני שחקני קלפים, ככל הנראה דוגמנים-ניצבים שסזאן בחר מבני משפחתו שבפרובנאס.

186  מיליון דולר – מספר 6 (לילך, ירוק ואדום) – מארק רותקו
המיליארדר הרוסי דימיטרי ריבולובלב רכש את הציור וקבע את השיא לציור של אמן אמריקאי, אולם לטענתו של ריבולובלב, המחיר של הציור, אותו הציג לו סוחר האמנות היה הונאה.

%d7%a4%d7%99%d7%a7%d7%90%d7%a1%d7%95
179 מיליון דולר – נערות אלג'יר (גרסת O) – פבלו פיקאסו
אחרי ששאב השראה מהאמן הצרפתי דלקרואיס, שצייר נשים אלג'יראיות בדירותיהן, צייר פיקאסו סדרה של 15 וריאציות של נשות אלג'יר. גרסת O נחשבת ליצירה החשובה ביותר של פיקאסו שנמצאת בידיים פרטיות.
165 מיליון דולר – מספר 5 – ג'קסון פולוק
הציור נמכר בחשאיות במסגרת מכירה של סוטביס' בשנת 2006. מי שקנה את התמונה הגדולה המכוסה בטפטופים של חום וצהוב הוא דיוויד מרטינז. המוכר הוא דיוויד גפן, מייסד אולפני דרימוורקס. החשאיות סביב קניית התמונה רק התעצמה לאחר שמשרד עורכי הדין המייצג את מרטינז פרסם הצהרה הטוענת שהוא אינו הבעלים של הציור.

162 מיליון דולר – אשה 3 – ויליאם קונינג
תמונה נוספת שמכר דיוויד גפן. ציור זה נקנה על ידי מיליארדר שעומד בראש קרן השקעות, סטיבן כהן. תמונה זו היא השלישית בסדרה של שש תמונות שצייר קונינג בתחילת שנות החמישים בסגנון אקספרסיוניזם אבסטרקטי. בעבר היה הציור חלק מהקולקציה של המוזיאון לאמנות מודרנית בטהרן, אבל נעלם מהמוזיאון במהלך המהפכה האיסלמית שהתרחשה באיראן בשנות השבעים, אז אסור היה להראות תמונות של נשים.
158 מיליון דולר – החלום – פבלו פיקאסו
סטיבן כהן, שהפך בתחילת שנות האלפיים לאספן האמנות הגדול ביותר בוול סטריט קנה גם את הציור הזה. החוזה לקניית התמונה נחתם עוד קודם לכן, אבל הבעלים הקודמים של התמונה, סטיב ווין פגם בתמונה באמצעות המרפק שלו מאחר שהוא קצר רואי, ולכן רכישת התמונה נדחתה רק לאחר התיקון.