עניין של טעם, וגם של גודל הארנק: התמונות היקרות ביותר בעולם

179 מיליון דולר. זה היה מחירו של הציור "נשות אלג'יר" של פבלו פיקאסו במכירה פומבית בשנת 2015 בניו יורק. אמנם זהו המחיר הגבוה ביותר לתמונה שנמכרה במהלך מכירה פומבית, אבל זה רחוק מלהיות המחיר הגבוה ביותר לתמונה שנמכרה באופן פרטי. אמנות פלסטית, כמו כל אמנות, היא כמובן עניין של טעם, וכולנו היום אוהבים לקנות מונה, פיקאסו או רנואר בתמונות שאנחנו בוחרים לבית שלנו, אבל היכן שהכסף מדבר נוצרת היררכיה אמיתית לגבי מה שטוב ולגבי מה שפחות.

%d7%a4%d7%95%d7%9c-%d7%92%d7%95%d7%92%d7%9f
300 מיליון דולר – מתי תתחתני? פול גוגן
ציורו של גוגן משנת 1892, של שתי נערות מטהיטי הוא הציור הבודד היקר ביותר שנמכר אי פעם. גוגן צייר את הציור במסגרת ביקורו הראשון בטהיטי, אליה ברח כדי להימלט מכל מה שהוא מלאכותי וקונבנציונלי באירופה.

274 מיליון דולר – שחקני הקלפים – פול סזאן
הציור שהחזיק בשיא, עד לציורו של גוגן, נקנה בשנת 2011 על ידי קטאר. בציור נראים הדיוקנות המאובנים של שני שחקני קלפים, ככל הנראה דוגמנים-ניצבים שסזאן בחר מבני משפחתו שבפרובנאס.

186  מיליון דולר – מספר 6 (לילך, ירוק ואדום) – מארק רותקו
המיליארדר הרוסי דימיטרי ריבולובלב רכש את הציור וקבע את השיא לציור של אמן אמריקאי, אולם לטענתו של ריבולובלב, המחיר של הציור, אותו הציג לו סוחר האמנות היה הונאה.

%d7%a4%d7%99%d7%a7%d7%90%d7%a1%d7%95
179 מיליון דולר – נערות אלג'יר (גרסת O) – פבלו פיקאסו
אחרי ששאב השראה מהאמן הצרפתי דלקרואיס, שצייר נשים אלג'יראיות בדירותיהן, צייר פיקאסו סדרה של 15 וריאציות של נשות אלג'יר. גרסת O נחשבת ליצירה החשובה ביותר של פיקאסו שנמצאת בידיים פרטיות.
165 מיליון דולר – מספר 5 – ג'קסון פולוק
הציור נמכר בחשאיות במסגרת מכירה של סוטביס' בשנת 2006. מי שקנה את התמונה הגדולה המכוסה בטפטופים של חום וצהוב הוא דיוויד מרטינז. המוכר הוא דיוויד גפן, מייסד אולפני דרימוורקס. החשאיות סביב קניית התמונה רק התעצמה לאחר שמשרד עורכי הדין המייצג את מרטינז פרסם הצהרה הטוענת שהוא אינו הבעלים של הציור.

162 מיליון דולר – אשה 3 – ויליאם קונינג
תמונה נוספת שמכר דיוויד גפן. ציור זה נקנה על ידי מיליארדר שעומד בראש קרן השקעות, סטיבן כהן. תמונה זו היא השלישית בסדרה של שש תמונות שצייר קונינג בתחילת שנות החמישים בסגנון אקספרסיוניזם אבסטרקטי. בעבר היה הציור חלק מהקולקציה של המוזיאון לאמנות מודרנית בטהרן, אבל נעלם מהמוזיאון במהלך המהפכה האיסלמית שהתרחשה באיראן בשנות השבעים, אז אסור היה להראות תמונות של נשים.
158 מיליון דולר – החלום – פבלו פיקאסו
סטיבן כהן, שהפך בתחילת שנות האלפיים לאספן האמנות הגדול ביותר בוול סטריט קנה גם את הציור הזה. החוזה לקניית התמונה נחתם עוד קודם לכן, אבל הבעלים הקודמים של התמונה, סטיב ווין פגם בתמונה באמצעות המרפק שלו מאחר שהוא קצר רואי, ולכן רכישת התמונה נדחתה רק לאחר התיקון.

חידושים בעולם הלימודים

לא רק תחומי המדע, הרפואה והטכנולוגיה עוברים שינויים ומתפתחים. גם תחום ההוראה ואופן הלימוד מתפתחים ללא הפסקה ומראים חידושים המהווים פריצות דרך. הנה כמה שיטות לימוד חדשות שבעבר לא היו מודעים אליהן כלל:

1.  יש לכם בחינה? תתחילו ללכת

מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית יכולה לסייע למוח לפתח את יכולת הזיכרון שלו ולהגביר את "כוח המוח". 20 דקות של אימון מתון לפני בחינה ישפרו את הביצועים שלכם פלאים.

2. אל תקראו – תקריאו

אולי זה ישמע לכם קצת מוזר, אבל כדאי לכם לא רק לקרוא את החומר אותו אתם לומדים, אלא גם להקריא אותו לעצמכם בקול רע. לא תאמינו כמה זה יעזור לכם לזכור אותו. אז במקום לקרוא שוב ושוב – תקריאו אותו לעצמכם. אם כי מומלץ שלא תנסו את השיטה הזו בתוך ספרייה ציבורית, או בחברת אנשים נוספים שצריכים להתרכז במשהו.

סוכריות משפרות לימודים

3.  צ'פרו את עצמכם

ישנן הרבה דרכים להחיל על שיטות הלימוד שלכם מערכת של תגמולים שיעזרו לכם לתת לעצמכם מוטיבציה. למשל, פנקו את עצמכם בעוגיה על כל פרק מספר שתקראו, או בסוכריית גומי לאחר כל פסקה שאתם משננים.

4.    למדתם משהו? עכשיו תלמדו אותו אחרים

אם אתם רוצים לבחון עד כמה אתם מבינים חומר שלמדתם נסו ללמד אותו מישהו אחר. נכון, אם מדובר בחומר "משעמם" יהיה לכם קשה לשכנע אנשים אחרים להאזין לכם, אבל אם זה משהו שאתם לומדים, סיכוי גדול שבסוף תמצאו מישהו שכמוכם ממש צריך ללמוד אותו גם.

5.    צרו הקשרים אסוציאטיביים

כדי לשנן חומר מומלץ לקשר אותו באופן אסוציאטיבי. זה תורם לא רק לזכרון אלא גם לקריאייטיביות. מייסד אפל, סטיב ג'ובס הגדיר את הקריאייטיביות כחיבור בין דברים. אחת הדרכים המומלצות לעשות זאת היא באמצעות מפות מוחיות.

6.  ציירו

ציור תרשימים יעזור לכם מאוד להעביר חומר למצב ויזואלי המקל על ההבנה שלו. התרשים גם ייצור במוח שלכם זכרון ויזואלי שיקל על הזכרון שלכם כשתרצו לשלוף אותו.

7.    רוצים לקרוא מהר? שנו פונט

יודעים להגיד מה הפונט שנפתח כברירת מחדל במעבד התמלילים שלכם? טיימס ניו רומן הוא האחר. הסיבה? הוא הקריא מבין כל הפונטים. אם אתם רוצים לצלוח כמויות גדולות של חומר כתוב, העבירו את כל החומרים שלכם לפונט הזה.

אפליקציות תומכות לימוד

8.    היעזרו באפליקציות חוסמות

אחת התובנות החדשות והחשובות ביותר בנוגע לשיטות לימוד היום, הן אלה נוגעות להתמודדות העצומה שיש לנו מול הסחות הדעת התמידיות. הפתרון: אפליקציות שחוסמות את הגישה לאתרים מסוימים במשך זמן מוגדר.

9.   הפכו את עמדת הלימוד שלכם לניידת

נכון שאנחנו יצורים שמכורים להרגלים, עם מקומות מועדפים בכל מקום, אבל מחקרים מראים שדווקא כאשר מגוונים במקומות הלימוד, יכולת הלימוד משתפרת.

10.   הכל בסוף זה אימון

זכרו שלימוד דורש אימון. באמצעות בחינות עבר, או לימוד אונליין שמציע שלל תרגולים, אפשר ליצור סביבה דומה לזו שבה יתנהל המבחן ופשוט לתרגל עוד ועוד.

אתר לימודים מעולה שיעזור לכם ללמוד למבחן אמירם

ולסיום, סרטון חמוד בנושא:

מיום האחדות ועד יום יום הילד

בעשור השני של שנות האלפיים משגשגות ופורחות יזמויות חברתיות רבות, בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט, ומונחים כמו "יום האחדות הבינלאומי" או "יום המעשים הטובים הבינלאומי" נפוצים מאד בשיח הציבורי. בישראל של שנת 2016, חלה עליה מתמדת בכמות העמותות והארגונים החברתיים בישראל, אשר שמו לעצמן יעד להפוך את פני החברה הישראלית למקום צודק וטוב יותר, תוך שינוי השיח החברתי מהפנים אל החוץ.
לצד העובדה כי היוזמות הללו מקדמות אותנו צעד נוסף אל עבר מקום צודק יותר לחיות בו, הן מציבות אותנו בקו אחיד עם שאר מדינות העולם המערבי, ששמו לעצמן מטרה לפתח חברה צודקת יותר באמצעות יום קלנדרי קבוע וברור, המופיע בלוח השנה הלאומי, ויוצא מן המושבים הפרלמנטריים של נבחרי העם ועד לפתח ביתם של האזרחים.

יום האחדות

אמנה שנכתבה במשך עשור. יום הילד

יום הילד

אחת מהיוזמות אליה אנו בישראל מחויבים היא יום הילד הבינלאומי. בשנת 1954, המליצה העצרת הכללית של האו"ם למדינות החברות בה, לציין מדי שנה את יום הילד. האמנה לזכויות הילד, נכתבה על ידי מומחים רב תחומיים במשך עשור, והינה המסמך המרכזי החשוב והמקיף ביותר המגדיר את מכלול החובות שיש למדינות כלפי הילדים החיים בהן. בישראל נכנסה האמנה לתוקף בשנת 1991, ובשנת 2000 גובתה גם בחקיקה של הכנסת את חוק זכויות התלמיד. בכנסת הוקמה גם ועדה מיוחדת לקידום מעמד הילד והיא דנה בנושאים הקשורים לזכויות וחובות הילד ועוסקת בחקיקה הנוגעת לתחום זה.
כמו ימים בינלאומיים אחרים, עיקר הפעילות שאמורה לקדם את האג'נדה של היום הזה, נעשית בבתי הספר באמצעות תכנים המועברים בכיתות הבאים להדגיש את העקרונות המנחים של האמנה, תוך דיון פעיל עם התלמידים כיצד ליישם את הזכויות שלהם. תשתית ערכית אמתית ניתנת באמצעות העיסוק באמנה, דרך שיעורים מובנים, בכלל מסגרות החיים: משפחה, בית הספר, תנועות הנוער וכדומה.
יום בינלאומי אחר, אשר מקבל חשיפה רבה והגיע לישראל גם הוא לפני מספר שנים, הוא יום המעשים הטובים. יום מעשים טובים הוא יום בינלאומי המתקיים מידי שנה ומעלה את המעשים הטובים לראש סדר היום הציבורי. המסר העיקרי ביום זה הוא שמעשה טוב יכול להיות קטן כגדול: מחיוך פשוט אל נהג האוטובוס ועד הזמנה של מי שידם אינה משגת לסדר פסח. מהתנדבות בביתו של קשיש ועד ניקיון חופים למען איכות הסביבה של כולנו. יום המעשים הטובים, פונה לכל הגילאים ולכל המינים. הוא חוצה גבולות גאוגרפיים כמו גם גבולות מנטליים של דת ואמונה. כל אחד יכול ומוזמן לתרום כראות עיניו וכיכולתו, כולם מאוחדים במטרה משותפת.

יום האחדות הבינלאומי

ואם כבר מאוחדים – יום בינלאומי נוסף שעשה עלייה והגיעה ארצה הוא יום האחדות הבינלאומי. יום האחדות נחגג מסביב לעולם, ומלווה, גם הוא, בפעילות חינוכית שנועדה לטפח את האחדות והסולידריות בחברה שלנו. ישנה פעילות מובנת ענפה המלווה את היום עצמו לצד פעילות חינוכית מתמשכת במהלך השנה.
מטרת היום מלבד הפעילות החינוכית היא לשבח ארגונים ויחידים בארץ ובתפוצות, אשר תורמים בעשייתם לאחדות בחברה הישראלית ובעם. בשיאו של היום ניתן פרס ירושלים לאחדות ישראל, ע”ש של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז”ל, על ידי נשיא המדינה. הפרס מהווה הזדמנות מצוינות להוקיר אישים ומיזמים, אשר פועלים במשך כול השנה לקידום הערבות ההדדית בחברה הישראלית. יום האחדות פונה לכל המינים, הדתות והפעילים הפוליטיים משני צדי המחנה, להתאגד ולהביט נכוחה על הערכים המאחדים בניהם, בניגוד לערכים המבדילים ביניהם. זאת בהתאמה למסר המלווה את יום האחדות הגלובאלי : אחדות הנובעת מתוך מגוון דעות. למידע על יום האחדות הישראלי באתר של "פרס ירושלים לאחדות ישראל"